Noa BlassMusicYogaEducationEnglish Version
חינוך

על שיטות החינוך

שיטות החינוך המוסיקלי שפיתחתי במשך 36 שנים כוללות חינוך מוסיקלי לגיל הרך (3-10) שיטות לחינוך מוסיקלי לילדים ואנשים חריגים בדרגות שונות של חריגות מחריגות קלה ועד פיגור קשה.

חינוך מוסיקלי לגיל־הרך

קונצרט במוזיאון תל-אביב

לחצו על התמונה בכדי ללמוד עוד על קונצרט שהתקיים במוזיאון תל-אביב

השיטות לגיל הרך כוללות לימוד בקבוצה באמצעות משחקים שנושאם הוא תווים ומושגים מוסיקליים, סיפורים מוסיקליים הממחישים את אותם מושגי יסוד והמחזת הסיפורים בהצגה או באמצעות בובות. בהמשך השיעור נלמדת מוסיקה תוכניתית בהמחשה ובהמחזה. בלימוד קטעי מוסיקה אינסטרומנטלית הילדים מאלתרים בנגינה, תנועה, הצגה וציור. היכולת היצירתית של הילדים גדלה כאשר הם מקבלים עידוד לביטויים היצירתי.

התוכן המוסיקלי של היצירות האינסטרומנטליות, ללא סיפור עלילה, מוטמע כאשר הדגש הוא על מוטיב מרכזי. לדוגמא בטוקטה ופוגה ברה מינור מאת באך הצגת המוטיב הפותח בן שלושת הצלילים נעשתה עם קבוצת ילדים בני חמש כדלקמן: הילדים הקשיבו לצלילי הפתיחה ואחרי כן כל אחד התבקש לבחור נקודת מוצא בחדר ממנה יתחיל לצעוד. ילד אחד התחיל את הצעידה מהכניסה, השני זחל ויצא מתחת לספה ואילו השלישי עלה וקפץ מהשולחן לקול מצהלות הנוכחים. באותו הזמן הושמעה הטוקטה של באך. לאחר שסיימו את הצגת נקודת המוצא שלהם, ציינתי שבאך בחר להמשיך את צלילי הפתיחה בדרכו הוא ו"הצעידה" שלו מופיעה בהמשך היצירה וקוראים לה: פיתוח המוטיב והרחבתו. בסיום השיעור הילדים ציירו את התרשמותם מהיצירה.

ולס לפסנתר מאת צ'ייקובסקי

לחצו על התמונה כדי לצפות בקטע מחול מאת נעמה ועפרה יצחקי; גודל הקטע: 3.8MB
(אם אינכם מצליחים לצפות לחצו על הקישור והתקינו את Windows Media Player).

סיפורי העלילה של המוסיקה התוכניתית נוגעים ברוב המקרים בתבניות ארכיטיפיות המשותפות לכל התרבויות. הילד מתייחס אל סיפורים אלה כאל סיפורי אגדה. המחזתם מחזקת את החוויה האנושית והמוסיקלית. לדוגמא בחליל הקסם מאת מוצרט, הנסיך טמינו נס על נפשו ביער והדרקון רודף אחריו. ילדים בדרך כלל מזדהים עם הפחד מהדרקון. סיפור העלילה בליווי המוסיקה של מוצרט יכול לשחרר אותם מהפחד. השחרור מתרחש כאשר כל אחד יכול לבחור להציג את הנסיך, או את הדרקון.

היצירות שנבחרו ללימוד לגיל הרך כוללות את מיטב הספרות הקלאסית : באך, בטהובן, מוצרט, צ'ייקובסקי, מנדלסון, מוסורגסקי, סן-סנס, דביסי, פרוקופייב, ברטוק, סטרוינסקי, אלבן ברג ועוד. בהשפעת לימוד המוסיקה, חיברו הילדים יצירות משלהם בסיפור, בהמחזה ובנגינה.

השיר "טומפיקיה" אותו חיברה קבוצת ילדים בני תשע, שלמדה ביחד מגיל ארבע, מהווה דוגמא ליצירתיות במלל (מילות השיר), ובנקישה (הילדים בחרו באיזה כלי נגינה ללוות את השיר).

חינוך מוסיקלי מיוחד

חיברתי שבע דרכי חינוך וטיפול באמצעות מוסיקה עבור אוכלוסייה של ילדים ואנשים עם חריגויות מסוגים שונים, ביניהם אוטיזם ופיגור שכלי קשה ועמוק. הדרכים מקיפות תכנים מגוונים ומאפשרות התנסות בקשת רחבה של גירויים הקשורים בהכרת החושים ועידון הדחפים. מטרת העל של כל הדרכים היא להגיע להגשמת חלק מהפוטנציאל החבוי באנשים אלה.

לפיתוח שיטות החינוך והטיפול הגעתי לאחר שלימדתי שנים רבות ילדים עם רמות התפתחות שונות - ילדים טעוני טיפוח, ילדים עם מחלות נפש, אוטיזם ופיגור שכלי. דרך אקים ישראל התחלתי לחנך ולטפל במעונות ולהעביר השתלמויות בנושאים אלה עבור אוכלוסייה המתגוררת במעונות משרד העבודה והרווחה.

הנחת היסוד שלי היא שאצל אנשים אלה יש יכולת רבה שאינה ממומשת ושניתן באמצעות המוסיקה להגיע אליה ולהפעיל אותה. התוצאות לאחר 36 שנות עבודה מעידות שההנחה מוצדקת. השינוי העיקרי שמתרחש בעקבות החינוך המוסיקלי המיוחד, הוא עידון הביטוי הרגשי, עידון הדחפים, יכולת ריכוז טובה ויכולת להתמקד במטרה. חלק מהמטופלים המוגדרים כמקרים קשים במיוחד, הגיעו לפיתוח יכולת ריכוז ואחרי כן ליכולת התמדה שאיפשרה להם לעבוד במפעל מוגן.

שיטות הלימוד בחינוך המוסיקלי המיוחד, דומות בנושאיהן לשיטות הלימוד שפיתחתי לגיל הרך, השוני הוא במבנה השיעור . עם ילדים רגילים תהליכי הלימוד כוללים אילתור, משחק והצגה. עם ילדים ואנשים חריגים השיעור מחולק ליחידות ותת יחידות מובנות ומודרגות. דרך זו מאפשרת קליטה הדרגתית של התהליך החינוכי-טיפולי. לאחר שנים רבות של ניסיון בעבודה עם אנשים חריגים, נוכחתי לדעת שהלא מודע שלהם פועל בדומה ללא מודע של אנשים נורמליים רק שהדרך להפעילו מורכבת יותר ודורשת שלל גירויים.

השיטות שפיתחתי בתחום החינוך והטיפול באמצעות מוסיקה הן:

אמצעי המחשה

דו-רה-מי משחק ללימוד תווים וערכי קצב 1979

משחק הכולל שלוש חפיסות קלפים: חפיסה של קלפי מפתח סול, חפיסה של קלפי מפתח פה וחפיסת קלפים עם ערכי קצב (שלם, חצי מנוקד, חצי, רבע, שמינית וחלק ששה עשר). על הקלפים מצויירים התווים מדו באוקטבת הבס ועד למי שלישי. כל תו מצוייר בנפרד. למשחק מצורפים שרוולי פלסטיק עליהם מודפסים דיאזים ובמולים. את השרוול ניתן להלביש על הקלף וכך לשנות את גובה התו.

טוּמְפָּה - בובת תופים

בובת התופים בדמות אדם בגובה מטר ושמונים. היא מורכבת מתוף גדול המייצג את הראש, ארבעה תופי-בונגו המייצגים את מרכז הגוף, שני תופי כד המייצגים את החלק התחתון של הגוף. מצילתיים כשתי ידיים, ושלישים כאזניים. מעל ראש הבובה כתר המורכב מארבעה פעמוני צינור שחורים. מעל לכתר מצילה גדולה המשמשת ככובע. הבובה ניצבת על רבוע פורמייקה שמתחתיו ארבעה גלגלים קטנים המאפשרים להניעה.

מטרת הנקישה על הבובה היא להביא לחדווה ולאפשר אילתור ריתמי מגוון. הבובה מהווה חלק איטגרלי בשיטות הלימוד בתחום החינוך המוסיקלי שפיתחתי לגיל הרך. ראו - טוּמְפָּיָקַיָה.

פונופון

פונופון

לחצו על התמונה בכדי ללמוד עוד על הפונופון

מערכת דמימות המצורפת לקלידי מטלופון בהקף שתי אוקטבות. הקלידים כוללים את 12 הטונים פעמיים. הדמימות נבנו באורך מתאים כך שיוכלו להיות מונחים יחד עם הקלידים.

מטרת הדמימות היא להמחיש את אורך הצליל דרך הקשה ביחידותיו. לדוגמא דו ראשון חצי מנוקד יוקש כדלקמן: הקשה על דו ראשון ועוד שתי הקשות שוות על שתי דמימות המונחות ליד אותו דו. בצורה זו הילד לומד לחוש את הערך הרתמי של התו באופן מוחשי.

בתהליכי הלימוד חיברתי מנגינות קצרות לפונופון.

תמונת הכפתורים והגפרורים

תמונת קולאז' של יצירות הכפתורים והגפרורים

לחצו על התמונה בכדי לראות תמונה גדולה יותר

כדי ללמד את הקונצרטים הברנדנבורגיים מאת באך, לילדים בני חמש ושש, נעזרתי בכפתורים וגפרורים. התהליך היה כדלקמן: כל ילד קיבל קופסה בה היו כשלושים וששה כפתורים בצבעים שונים. השמעתי פרק אחד מתוך קונצרט אחד ובקשתי מהילדים לסדר את הכפתורים על דף לבן שהיה למולם. הם הבינו מדברי שהסידור שכל אחד יסדר יבטא את התרשמותו האישית. להפתעתי, הם בקשו לשמוע את אותו הפרק שש פעמים לפחות, עד שהיו מרוצים מהסידור שסדרו. את הארגון האישי של כל אחד צילמתי ותיעדתי בצורה זו את כל הקונצרטים הברנדנבורגיים. בסוף השנה לכל ילד היה אלבום של הקונצרטים שהוא הכין. לפעמים החלפתי את הכפתורים בגפרורים צבעוניים וביקשתי ליצור צורה מגפרורים על דף לבן. גם הפעם הבקשה חזרה לשמוע שוב ושוב את היצירה. בסוף השנה אירגנתי את כל הצילומים ויצרתי מהם תמונת קולאז'. תמונה זו מבטאת את התרשמותם מהקונצרטים הברנדנבורגיים מאת באך.

עוד על שיטות החינוך

עוד מידע על שיטות החינוך נמצא בחלק על נעה בלאס.

הדף שהנכם קוראים עכשיו הודפס מהאתר של נעה בלאס - http://www.noablass.com - בקרו באתר כדי לקבל עוד מידע ולהתעדכן בחדשות!